Sprievodné príznaky menštruácie – mali ste už menštruačnú chrípku?

Možno ste už počuli o tehotenskej nádche, ktorá je veľmi špecifickým ochorením a dokáže ženu zaskočiť v tej najnevhodnejšej chvíli. Medzi “záhadné” ženské problémy by sa dala zaradiť aj menštruačná chrípka. O čo ide a nie je to len výmysel?

Sprievodné príznaky menštruácie - mali ste už menštruačnú chrípku?
(zdroj: unsplash.com)

Príznaky sú takmer identické s klasickou chrípkou

Každá žena prežíva obdobie mesačného krvácania a tiež obdobie pred ním inak. Obvykle je bez života, má bolesti a zhoršenú náladu. Choroba zvaná menštruačná chrípka skutočne existuje – ide totiž o problém, ktorý v lekárskej terminológii označuje fyzické príznaky identické s klasickou chrípkou. Príznaky menštruačnej chrípky sú však variabilné a môžu byť miernejšie aj ťažšie. U niekoho trvajú len niekoľko dní, u niekoho aj týždeň. Medzi príznaky patrí najmä horúčka, bolesti hlavy, bolesti chrbta a svalov, žalúdočné kŕče, nevoľnosť a celková únava. Samozrejme, príčinou menštruačnej chrípky sú hormóny, respektíve hormonálne zmeny v našom tele. Hlavným vinníkom je skupina chemických zlúčenín s názvom prostaglandíny, ktoré telo produkuje počas druhej polovice menštruačného cyklu.

Pozor na to, aký životný štýl máte

Spomínané prostaglandíny spôsobujú sťahovanie maternice, ktoré napomáha vylučovaniu jej sliznice počas menštruácie. Tieto chemické zlúčeniny sa však uvoľňujú aj v iných situáciách, a to napríklad, keď naše telo bojuje s infekciou alebo zápalom. Práve preto sa aj počas menštruácie môžeme cítiť choro. Ak patríte práve k tým ženám, ktoré majú pred každou menštruáciou a počas nej pocit, že dostali smrteľné ochorenie, ide celkom iste o menštruačnú chrípku. Aj jej sa však dá podobne ako bežnej chrípke predchádzať. Napríklad má na to vplyv náš celkový životný štýl. Hovoríme hlavne o jedálničku, spánku a fyzickej aktivite, ktorú počas bežného dňa vynakladáte. Ak vediete sedavý spôsob života, menštruačné príznaky sa môžu zhoršovať.

Netrpte – riešte svoj problém

V prvom rade by ste ako prevenciu proti bolestivej a nepríjemnej menštruácii mali do svojho jedálnička zaviesť viac ovocia a zeleniny. Dopriať by ste si mali predovšetkým tie druhy, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, prírodné antioxidanty a polyfenoly. Vyhýbajte sa alkoholu, jedlým z fast foodu a kofeínu. Ak ste kávičkárka, kávu si počas menštruácie odoprite. Nepodceňujte ani pitný režim. Hydratácia organizmu môže potlačiť prejavy a príznaky menštruačnej chrípky. Fyzická aktivita tiež pomáha pri mnohých problémoch, takže ak zvíťazíte nad svojou lenivosťou a budete pravidelne cvičiť, nielen že si udržíte váhu, vybudujete svaly a posilníte imunitný systém, ale zabojujete aj proti menštruačným bolestiam. Neberte si k srdcu rady niektorých starých mám alebo mám, ktoré odporúčajú v tichosti každý mesiac tých pár dní pretrpieť. Ak sú bolesti a príznaky menštruačnej chrípky naozaj nezlúčiteľné s normálnym alebo aspoň čiastočným fungovaním, pokojne si vezmite v práci voľno (niektoré firmy už na to dokonca ponúkajú aj špeciálny druh voľna) a dajte si lieky proti bolesti či na zvýšenú teplotu. Ak tieto problémy pretrvávajú a postupom času sa zhoršujú, navštívte svojho ženského lekára, ktorý môže pristúpiť aj k hormonálnej alebo inej liečbe.