Prechladli ste? Týchto 8 tipov vás okamžite postaví naspäť na nohy!

Každý dospelý človek si prejde prechladnutím alebo ľahšou respiračnou virózou 2-4-krát do roka. Keď prechladneme, prejavuje sa to obvykle kýchaním, kašľaním, bolesťou hrdla a u niekoho aj zvýšenou teplotou. Ak vás tiež k posteli alebo gauču pripútalo prechladnutie, poradíme vám, ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť!

Prechladli ste? Týchto 8 tipov vás okamžite postaví naspäť na nohy!
(zdroj: unsplash.com)

Niečo z prírodnej lekárne

Pri liečbe prechladnutia je nevyhnutný oddych, pitný režim, vitamíny a prípadne aj voľnopredajné liečivá na tlmenie sprievodných príznakov, ktorým je napríklad bolesť v krku. Pomôcť vám však môžu aj bylinky, ktoré obsahujú účinné látky dopomáhajúce skoršiemu uzdraveniu. Ak pri akomkoľvek ochorení uprednostňujete radšej ľudovú medicínu, odporúčame siahnuť napríklad po nádchovníku. Táto bylinka svoje pomenovanie nedostala len tak pre nič za nič, má totiž blahodarný účinok na horné dýchacie cesty. Jej listy sú skvelé na inhalovanie pri naparovaní a liečbu prechladnutia môžete podporiť aj čajom z tejto bylinky. Pri zápale v ústnej dutine sa odporúča aj kloktanie odvaru. Okrem nádchovníka sú bylinkami vhodnými pri prechladnutí aj pľúcnik lekársky, materiná dúška, šalvia lekárska, rumanček či zádusník brečtanovitý, ba dokonca aj prvosienka jarná.

Veľa tekutín a tepla

Bylinky a predovšetkým bylinkové čaje sú dobré aj z iného dôvodu. Udržiavajú totiž váš organizmus hydratovaný a riedia hlien v nosných cestách aj v hrdle. Uľahčiť dýchanie vám môže pomôcť vlhký vzduch, ktorý dokáže zmierniť nepohodlie spojené s upchatým nosom. Použitie zvlhčovača vzduchu alebo inhalácie teplej pary môžu byť pri prechladnutí užitočné. Samozrejme, najlepšie je udržiavať sa v teple a nevystavovať vetru či chladnému vzduchu. Ak už musíte do exteriéru, zababušte sa do teplého šálu či čiapky, aby ste nemali odhalený krk a uši. Na prehriatie organizmu, ktoré vám v tomto stave urobí dobre, odporúčame aj namočiť si nohy do teplej vody, do ktorej môžete pridať alpu alebo inú aromatickú látku napomáhajúcu lepšiemu dýchaniu.

Babské rady a domáce recepty

Hoci sa zdá, že príjem vitamínov môže byť iba vďačnou prevenciou, aj počas choroby je dobré užívať ich. Vitamíny, ktoré podporujú imunitný systém, sú najmä vitamín C a potom aj vitamíny D, E, A, B6, zinok, selén a železo. Ak u vás prechladnutie prepuklo najmä v nosnej dutine, odporúčame prepláchnuť si nosné dierky vodou s trochou soli. Stačí jednu dierku zapchať a druhou tento soľný roztok nasať, zopakovať aj s druhou nosnou dierkou a následne sa vysmrkať. Na hrdlo si môžete v prípade bolesti natrieť aj bravčovú masť – to robievali kedysi aj naše babičky. Najlepšie je masť zohriať, natrieť na plastové vrecko a omotať si ho okolo krku. Hoci nasledujúci tip nie je veľmi gurmánskym zážitkom, je veľmi efektívny a účinný. Nadrobno si nakrájajte jednu väčšiu ošúpanú cibuľu, zasypte ju polievkovou lyžicou kryštálového cukru a premiešajte. Nechajte chvíľu postáť, sirup sa vytvorí o niečo neskôr. Z tohto sirupu si potom dávajte 3-krát denne jednu čajovú lyžičku. Je výborný proti kašľu a hodí sa aj pre deti, hoci s tými asi budete musieť chvíľu bojovať, kým lyžičku prehltnú.