Nevyčistiteľná sprcha? Vieme, ako na to!

Keď sa pri upratovaní bytu alebo domu dostaneme do kúpeľne, mnohé z nás už vopred prekrútia očami, pretože vyčistiť umývadlo, vaňu, obkladačky a všetko, čo v kúpeľni máme, je niekedy mimoriadne náročné. Sprcha so sklenenými dverami je ešte väčšie sústo – ako dosiahnuť, aby si vodný kameň z našej sprchy neurobil trvalé bydlisko?

Nevyčistiteľná sprcha? Vieme, ako na to!
(zdroj: unsplash.com)

Citrónovo-slaný čistič

Všestranným domácim pomocníkom do čaju na prechladnutie, aj na leštenie sklenených dverí v sprche je určite citrón. Je to priam ideálny prírodný čistiaci prostriedok, ktorý neobsahuje žiadnu chémiu, nie je drahý a nájde sa takmer u každého doma. Ak ho zmiešate so soľou, môžete ním vyčistiť naozaj čokoľvek – rúru, drez, aj sklenené sprchové dvere. Stačí, ak citrón prekrojíte na polovicu, namočíte ho do soli a pretriete inkriminované miesta na sprchových dverách. Nechajte to pôsobiť aspoň dvadsať minút a citrón v spolupráci s abrazivitou soli zatiaľ kompletne zlikviduje spolu s vodným kameňom mydlo, ktoré sa na skle usádza a vytvára tam mapy.

Sóda alebo ocot?

Potom tu máme ocot, ďalšieho skvelého a univerzálneho pomocníka do každej domácnosti. Vytvorte z neho a vody roztok v pomere 1:1, navlhčite v ňom hubku alebo handričku a potrite povrch sprchových dverí. Nechajte pôsobiť asi 5-10 minút a opäť opláchnite čistou vodou. Ak je problém s vodným kameňom doslova “zažratejší”, odporúčame siahnuť po jemne abrazívnejšom prostriedku, akým je napríklad pasta zo sódy bikarbóny. Zmiešajte preto sódu bikarbónu s pár lyžicami čistej vody a upravujte pomer dovtedy, kým nevznikne ľahko rozotierateľná pasta. Potom ju len naneste na dvere a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Ak sódu zmiešate s jedným dielom peroxidu vodíka, získate aj super výkonný čistič škárovacej hmoty medzi dlaždicami. Stačí pripraviť pastu, nechať 30 minút pôsobiť na škárovacej hmote a potom vydrhnúť a umyť.

Vyrobte si domáci leštič

Použiť môžete aj obyčajnú bielu zubnú pastu. Stačí naniesť zubnú pastu na mokrú špongiu, naniesť a nechať pôsobiť 15 minút. Nakoniec opäť rozotrieť a opláchnuť. Po opláchnutí sklo ešte zoškrabte stierkami na umývadlo, funguje to naozaj dobre. Na záver ešte máme tip na skvelý prostriedok, ktorý sa postará o žiarivý lesk aj bez toho, aby ste doňho museli pridať ktovieakú veľkú chémiu. Zmiešajte 2 lyžice prášku na pranie, 1 lyžicu alkoholu, 1 šálku octu a 1 šálku teplej vody. Túto zmes – najlepšie ešte teplú – naneste na povrch, ktorý chcete vyleštiť a nechajte pôsobiť 5 minút. Potom opäť zotrite. Samozrejme, ideálna je aj prevencia proti špineniu sklenených dverí do sprchy. Hoci málokomu sa chce, mali by ste po každom osprchovaní vyutierať dvere do sucha a vodný kameň aj iné nečistoty sa tak nebudú hromadiť tak rýchlo a často.