Ak sa vám už stalo, že vás niekoľko dní trápila zvýšená teplota bez nejakých ďalších príznakov, asi ste sa márne snažili uhádnuť, čo sa vám tým telo snaží naznačiť. V zásade je vyššia teplota prejavom toho, že imunita začala bojovať s nejakým druhom ochorenia. Ako však uhádnuť, akým?
Kedy máte horúčku a kedy ešte nie?
Viete, aká by mala byť vaša bežná (alebo zdravá) telesná teplota a čo sa už považuje za horúčku? Normálna telesná teplota sa nachádza v rozmedzí 36 až 37 stupňov Celzia. Zvýšená teplota je nad 37 stupňov, horúčka nad 38 a ak telesná teplota prekročí 39 stupňov, hovoríme o hyperpyrexii. Tá je už naozaj nebezpečná.
Teplota sa nám nemení len v zdraví a v chorobe, ale aj počas dňa. Najnižšiu ju máme okolo šiestej hodiny ráno, najvyššiu zasa medzi 16:00 a 18:00. Látková premena je totiž v tomto čase na svojom vrchole a náš súkromný „termostat“ sa nachádza práve mozgu.
Na vine sú takmer vždy infekcie
Možno ste nevedeli, že zvýšená teplota omnoho častejšie postihuje ženy a dievčatá, než mužov a chlapcov. Niekedy ju sprevádza aj triaška, únava, ospalosť, bolesť hlavy alebo svalov a nechutenstvo. Hoci nejde o nič príjemné, rozhodne netreba v každom prípade robiť paniku.
Zvýšená teplota je bežná reakcia tela na podnet. Ak sa nachádza v rozmedzí 37 a 38 stupňov, rozhodne nemusíte siahať po žiadnych liekoch na jej utlmenie – naopak, zamaskovali by ste tak príznaky ochorenia, ktoré telo vysiela ako volanie o pomoc. A o aké ochorenia môže ísť? Najčastejšie sú príčinou horúčky bakteriálne, vírusové, plesňové alebo parazitárne infekcie. Medzi bežné ochorenia, ktoré vám tieto infekcie môžu spôsobiť, patrí napríklad chrípka, angína, zápal pľúc alebo gastroenteritída.
Ak ale horúčka neklesá a stúpa nad 38 stupňov, je určite na mieste pomôcť si aj nejakými liekmi. Dostupné sú aj voľnopredajne a nájdete ich aj online – odporúčame na ich nákup využiť Dr Max zľavový kupón, vďaka ktorému ušetríte a nakúpite z pohodlia domova.
Dôvodom môže byť aj hormonálna aktivita
Zvýšenú teplotu v tele môžu však spôsobiť aj autoimunitné ochorenia ako reumatoidná artritída, lupus, Crohnova choroba či chronické kožné ochorenia (ekzém, psoriáza, rosacea). Je to tak z dôvodu zápalových procesov, ktoré v tele prebiehajú. Pretrvávajúcu horúčku spôsobujú aj niektoré druhy rakoviny ako leukémia alebo lymfóm.
Niekedy sú dôvodom toho, že číslo na teplomere vyskočí, aj intolerancie či zvýšená funkcia štítnej žľazy. Rovnako za ňu môžu hormonálne zmeny v tehotenstve, no bežne sa vyskytuje aj v čase ovulácie. Tiež sa pod ňu môže podpísať nedostatok tekutín v organizme alebo jeho prehriatie pri nejakej fyzickej aktivite, či dlhodobom pobyte na slnku.
Zvýšenou teplotou môže vaše telo reagovať aj na chronický stres, pretože ten spôsobuje aktiváciu nervového systému a uvoľňovanie stresových hormónov. Uľavte si od stresu aspoň čiastočne alebo na určitú dobu – kúpte si niečo pekné na potešenie a využite pri tom zľavové kódy a kupóny, prípadne sa osloboďte aspoň jeden deň od varenia a objednajte si niečo výživné a chutné, vďaka Wolt promo kódu ešte výhodnejšie.