Aby ste lepšie videli – na čo všetko myslieť pri výbere okuliarov

Dioptrické okuliare už v súčasnosti nebývajú iba korekčnou pomôckou na zrakové chyby, ale aj módnym doplnkom. Nemali by sme však zabúdať, na čo ich vlastne potrebujeme a nenechať sa uniesť farbou či tvarom rámu. Čo sú najdôležitejšie faktory, ktoré by sme mali v optike brať do úvahy?

Aby ste lepšie videli - na čo všetko myslieť pri výbere okuliarov
(zdroj: unsplash.com)

Tvar rámu môžu určiť aj dioptrie

Dioptrie – alfa a omega. Ak ich máte nižšie, vo výbere rámu sa nemusíte nijako obmedzovať. Vysoké mínusové dioptrie však potrebujú rám s menšími očnicami (to je predná časť rámu, kde sa vkladajú šošovky), takže budete môcť mať aj čo najmenší priemer okuliarového skla. Pri plusových dioptriách je to zasa naopak – ich šošovka je v strede najhrubšia a na okrajoch tenšia, takže okuliare s väčšou očnicou sú pri tejto korekcii krajšie aj vhodnejšie. Keď vás okuliare tlačia v spánkoch alebo vám padajú, vybrali ste zlú veľkosť rámu. Materiál rámu by ste mali brať do úvahy tiež, obzvlášť v prípadoch, ak ste alergik. Môžu byť z plastu, titánu, ocele alebo iných kovov. Ak máte alergiu práve na kovy, odporúčame vybrať si okuliare s titánovým rámom bez prímesy niklu, alebo celoplastový rám, či rám s plastovými stranicami. Kovový rám má oproti plastovému výhodu v tom, že je odolnejší a pevnejší, no ak máte alergiu, vyberať si veľmi nemôžete.

Nosíte svoje okuliare nonstop?

Mali by ste myslieť aj na to, ako často budete okuliare nosiť, skladať a ako sa s nimi najčastejšie chystáte manipulovať. Existujú tri druhy lemovania okuliarov: rámy s očnicami, rámy bez očníc a polorámy. Na veľmi častú manipuláciu a neustále skladanie a dávanie na oči sa odporúčajú práve celorámy, ktoré sú síce ťažšie a niekomu nemusí vyhovovať ich nápadnosť, no sú aj najpevnejšie. Kompromisom medzi celorámami a okuliarmi bez očníc sú polorámy. Tie majú nižšiu váhu a menšiu nápadnosť, no spodný (alebo vrchný) okraj šošovky napriek tomu nie je dostatočne chránený. Vhodné sú teda pre ľudí, ktorí nosia svoje okuliare skoro stále a málokedy ich skladajú. Elegantné, jemné a nenápadné okuliare sú tie bez očníc. Ideálne sú v prípade, že okuliare skladáte iba raz denne, a to pred spaním. Mali by ste si na nich zabezpečiť aj dostatočne vytvrdené puzdro, pretože tento typ okuliarov je naozaj veľmi krehký.

Farba by mala korešpondovať s pleťou

Ak ste už v štádiu, že sa rozhodujete, aká farba okuliarov by vám pristala, prezradíme vám, že správne zvolená farba môže by sa mala viazať na farbu vašej pokožky, vlasov alebo očí. Ak máte jemne žltú až zlatistú pokožku, modré oči, blond až ryšavé vlasy, zvoľte odtiene so šedou farbou (ako sú napríklad šedomodrá, šedá, vínová, smaragdovo zelená, staroružová alebo fialková). Pri ružovej alebo olivovej pleti, čiernych, prípadne hnedých vlasoch a očiach sa vám budú hodiť všetky jasné, studené farby a výrazné farebné kontrasty (napríklad jedľová zeleň, sýto červená, kráľovská modrá, citrónovo žltá, vínová, biela, ale aj čierna). Výrazná, ostro oranžová farba pristane ľuďom so svetlou slonovinovou, béžovou až broskyňovou pleťou. Hodia sa im aj farby jesenného lístia (olivová, khaki, hrdzavo-hnedá, žltá, béžová či piesková). Potom poznáme ešte takzvaný jarný typ, čo sú ľudia so svetlou pleťou so zlatistým nádychom. Tí by si mali vybrať medzi svetlými až stredne tmavými farbami so žltým podtónom (ako marhuľová, zlato-béžová, hráškovo zelená, koralová alebo zlatohnedá). O výbere okuliarov ešte môže rozhodovať aj tvar tváre. K obdĺžníkovej sa hodia okuliare na zjemnenie jej čŕt, čiže s jemným okrajom bez hranatých tvarov, ale s výraznejším vrchom a v jemnejších farbách. Štvorcová tvár by mala zvoliť oválnejšie rámy širšie ako tvár, guľatá tvár zasa hranatý rám s výraznejšou tmavou farbou.