Neradi lietate? Tipy a triky, ako bojovať s aviofóbiou

Cestovanie lietadlom na dovolenku je už dnes bežnou záležitosťou. Hoci niektorí stále ostávajú verní svojmu autu, poprípade vyrážajú za dobrodružstvom vlakom či iným druhom verejnej dopravy, lietanie je najrýchlejšie a do istej miery aj najpohodlnejšie (v závislosti od toho, akou triedou letíte). Narastá vo vás každý rok pred odletom úzkosť a strach? Možno vám práve nasledujúci článok pomôže!

Neradi lietate? Tipy a triky, ako bojovať s aviofóbiou
(zdroj: unsplash.com)

Čo je za aviofóbiou?

Strach z lietanie je určite aj obmedzujúci, pretože ak máte napríklad príbuzných či priateľov v USA alebo Kanade, inak, ako lietadlom sa k nim nedostanete. Zároveň cestovaním lietadlom v mnohých prípadoch ušetríte nielen čas, ale aj financie. Aviofóbiou trpí až 25 percent ľudí z celkovej populácie. Na vine môže byť iná fóbia, pokiaľ máte napríklad strach z uzavretých priestorov alebo výšok, poprípade strach z pádu, únosu lietadla alebo terorizmu. Ľudia, ktorí touto fóbiou trpia, tiež uvádzajú, že ich desí to, že by mohli v lietadle vracať, poprípade by sa im urobilo nevoľno a nemali by kam uniknúť. Niekedy váš strach vyvolá konkrétny zážitok, kedy ste už zažili v lietadle silné turbulencie, núdzové pristátie alebo niečo podobné.

Oblečte sa ako doma

Ak ste sa rozhodli so svojou fóbiou z lietania bojovať, začnite pomaly. Určite je lepšie, ak zo začiatku budete lietať kratšie. Aj keď je vaša cieľová destinácia ďaleko, skúste si ju možno podeliť na kratšie lety. Aj taká prechádzka po letisku totiž pomáha uvoľniť stres a napätie. Ak si môžete vybrať sedadlo, zvoľte to pri uličke. To vám môže poskytnúť aspoň čiastočný pocit voľnosti. Istotu si počas letu zabezpečíte aj tým, že budete s niekým, komu veríte a kto vás dokáže upokojiť. Necestujte preto aspoň zo začiatku sami – spolucestujúci vás môže držať za ruku, rozptýliť rozprávaním alebo inou spoločnou aktivitou. Pocit pohodlnosti vám pomôže navodiť aj oblečenie. Myslite na to, že do lietadla nejdete na módnu prehliadku a nikto nebude sledovať, či vám ladí odtieň rúžu s kabelkou a podobne. Dajte si na seba to, v čom sa cítite pohodlne a môžete v tom sedieť v pohodlnej polohe. Pokojne to môže byť aj tepláková súprava, v lietadle neplatí žiaden dress code.

Vizualizujte si radosť, ktorá vás čaká

Do lietadla si so sebou vezmite fľašu s vodou (pripravte sa na to, že si ju budete musieť kúpiť v duty free, pretože tekutiny sú zakázané). Dodržiavanie pitného režimu je totiž ďalšou z vecí, ktorá pomáha pri zvládaní stresu. Je dobré ovládať aj dychové cvičenia, ktoré na stres pomáhajú. Snažte sa nad svojím dychom získať kontrolu sústredenými nádychmi a výdychmi. Okrem fľaše s vodou si vezmite aj obľúbenú knihu, tablet s filmami alebo hudbu, ktorú radi počúvate. Skúste už dopredu myslieť na cieľ, kam idete a na to, na čo sa tam tešíte. Ak nepomáha ani jeden z predošlých tipov, zájdite pred letom k svojmu lekárovi a opýtajte sa ho, ktoré lieky na strach z lietania sú pre vás vhodné. V krajnom prípade teda siahnite aj po prípravkoch z lekárne.