Mlieko nie je len na pitie – vedeli ste, s čím všetkým vám môže pomôcť?

Ak sa povie základná potravina, každý z nás si určite predstaví ako jednu z nich aj mlieko. Patrí medzi to, čo v kuchyni používame najviac, je takmer v každej domácnosti a používame ho denne. Samozrejme, v súčasnosti je už veľký aj tábor odporcov pozitívnych účinkov mlieka a tiež ľudia, ktorí naňho majú intoleranciu. Mlieko však môžete využiť na tisíc spôsobov, nielen na konzumáciu!

Mlieko nie je len na pitie - vedeli ste, s čím všetkým vám môže pomôcť?
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto desiatich čističov

Či už máte intoleranciu laktózy, alebo nie – stále môžete mlieko využiť ako skvelý prírodný čistič. Dokáže takmer dokonale nahradiť chemické prostriedky, ktoré nešetria nielen našu peňaženku, ale aj zdravie. Ak napríklad potrebujete dodať lesk vyblednutým koženým výrobkom, mlieko je na to ideálne. Namočte látku do mlieka a krúživými pohybmi ňou pretrite akýkoľvek kožený povrch. Potom nechajte usušiť a nebudete veriť vlastným očiam! Okrem kože je mlieko dobré aj na striebro. Ak máte doma zašlé šperky z tohto materiálu, neváhajte, namočte ich do mlieka aspoň na pol hodinu a nakoniec prepláchnite vlažnou vodou.

Na problematickú pleť

Kvapol vám na koberec atrament alebo červené víno? Nevadí! Nalejte do mlieka trochu citrónovej šťavy a vyčistite škvrnu týmto roztokom. Citrón a mlieko sa dá využiť aj na očistenie veľmi znečistených rúk – ide to oveľa ľahšie, ako akýmkoľvek mydlom, ktoré je často aj nešetrné k pokožke. Ak sa vám pravidelne v zime stáva, že si pri chôdzi po posolených chodníkoch ničíte semišové topánky, stačí, ak cih párkrát pretriete handričkou namočenou v mlieku. Po rozpustenej soli neostane ani pamiatka. A teraz sa ešte pozrime na mlieko ako kozmetický produkt. Je napríklad vynikajúce ako prísada do domácich peelingov. Obzvlášť pri problematickej pleti odporúčame vyskúšať zmiešať mlieko v prášku s trochou kokosového oleja. Táto jemná substancia dokáže dôkladne vyčistiť vašu pleť a zároveň ju hydratovať a zjemniť. Takýto peeling odporúčame aspoň dvakrát týždenne.

Buďte ako Kleopatra

Máte problém s bežnými odličovačmi, na ktoré vaša pokožka reaguje precitlivelo? Zmiešajte mlieko, kokosový alebo olivový olej a výborný domáci odličovač máte hotový! Odstráni dokonca aj vodeodolný mejkap. O hydratáciu sa môžete postarať aj celkovej pokožke, nielen pleti, a to tak, že si doprajete mliečny kúpeľ. Ten si údajne dopriala aj kráľovná Kleopatra, aby si zachovala krásnu pokožku čo najdlhšie. Do vane s vodou jednoducho nalejte liter kravského mlieka, môžete pridať aj pohárik medu a zotrvajte v nej aspoň dvadsať minút. Budete sa diviť, aká bude po tomto kúpeli vaša pokožka hebká a hydratovaná. Takýto kúpeľ odporúčame aj nohám, obzvlášť v prípade, že mávate často popraskané päty. Zmiešajte 1 diel medu a dva diely vlažného mlieka a nechajte svoje nohy takto oddychovať aspoň 10 minút.